Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil pokračování pomoci Ukrajině. Vztah k Putinovi byl omyl, připustil

Prezident Miloš Zeman je pro pokračování pomoci Ukrajině. Ekonomické zájmy v tomto případě musí ustoupit zájmům bezpečnostním, řekl v rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnál. Na Ukrajinu míří z České republiky munice, lehké i těžké zbraně včetně tanků, ale také policejní výzbroj, hasičské vybavení a humanitární pomoc. Česko také přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel.

 

„I když mě někteří vydávají za ruského agenta, domnívám se, že máme solidarizovat s tím, kdo je napaden,“ řekl Zeman. Svými slovy tak podpořil vládní kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, který schválil další dodávky zbraní a vojenského materiálu pro Ukrajinu.

 

Podle Zemana musí v některých situacích ekonomické zájmy ustoupit bezpečnostním. „To přesně je situace na Ukrajině. Není ohrožena pouze Ukrajina, je ohrožena bezpečnost České republiky. Právě proto jsem první den ruské agrese podpořil naši pomoc Ukrajině,“ poznamenal s tím, že by se neměla omezit.

 

V ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi viděl dříve politika, kterého si neidealizoval, ale o němž si myslel, že mu jako každému jinému politikovi jde o zájem jeho země, řekl Zeman. „Agrese vůči Ukrajině byla proti zájmům Ruské federace. Pokud si to Vladimir Putin neuvědomoval, tím hůře pro něj,“ konstatoval prezident. „A teď se nechci klukovsky vymlouvat, že se v Putinovi mýlili i jiní. Je to sice pravda, ale každý odpovídá sám za sebe,“ dodal Zeman.