Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil volal českým vojákům na zahraniční mise

Prezident Miloš Zeman se dnes prostřednictvím videokonference spojil s českými vojáky na zahraničních vojenských misích. Tradičního hovoru s veliteli českých jednotek se zúčastnil i nový náčelník generálního štábu Karel Řehka. Hovor s vojáky, kteří o Vánocích slouží mimo svou rodnou zemi, patří ke každoročním adventním zvykům prezidenta republiky.

Zeman hovořil prostřednictvím videospojení s veliteli jednotek na Sinaji, Golanských výšinách, v Litvě a na Slovensku. Kromě Řehky se hovoru zúčastnili také velitel Velitelství pro operace české armády Josef Kopecký nebo náčelník prezidentské vojenské kanceláře Jan Kaše. Prezident se zajímal o průběh misí a našim vojákům popřál krásné Vánoce a vše dobré v novém roce 2023.

Nejvíce vojáků na zahraničních misích má v současné době Česká republika na Slovensku a v Pobaltí, kde vojáci působí v rámci předsunuté přítomnosti NATO. Na Slovensku jich je nasazeno asi 400, v Litvě je jednotka pozemní protivzdušné obrany v počtu do 140 osob a v Lotyšsku pontonová četa s až 80 vojáky.

Na Sinaji má česká armáda letecký kontingent s letounem CASA, který pomáhá v misi MFO a na Golanských výšinách vojáci působí v misi UNDOF. Další menší jednotky jsou nasazeny v Kosovu, kde působí na mezinárodním štábu mise KFOR, v Bosně a Hercegovině a v Iráku. Čeští vojáci jsou zapojeni i do pozorovatelských misí OSN v Kongu, Kosovu a Středoafrické republice.