Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Karel Janeček se kvůli kontrole podpisů obrátí na Ústavní soud, požádá o odklad voleb

Kandidát na prezidenta, matematik Karel Janeček, neuspěl se svou stížností proti postupu ministerstva vnitra, které jej z voleb vyřadilo. Podle Nejvyššího správního soudu totiž mezi jeho podpisy bylo příliš mnoho chybných údajů, a voleb se tak nezúčastní. Janeček si však stěžuje, že tímto rozhodnutím byla poškozena jeho ústavní práva a chce se proto obrátit na Ústavní soud s žádostí o odložení voleb.

 

Soudu se v kontrolním vzorku podařilo dohledat a ztotožnit 433 původně vnitrem neuznaných petentů. Chybělo jen 19 dalších k tomu, aby se Janeček po složitém přepočtu dostal přes hranici 50.000 uznaných podporovatelů. Výsledná chybovost v kontrolních vzorcích promítnutá do celé petice nakonec vedla soud k závěru, že kandidaturu Janečka platně podpořilo 49.920 občanů.

„Máme s jistotou více než 50 tisíc podpisů, kterými občané vyjádřili svou vůli. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, v rozporu se záměrem ústavy, například kvůli chybě petenta při udání adresy,“ vysvětlil Janeček. Podle něj není prokázáno, že by celkový výpočet správných podpisů byl méně než 50 tisíc bez ohledu na stávající pravidla. Podle něj u Nejvyššího správního soudu zvítězil formalismus a lpění na nelogických pravidlech.

Janeček je navíc přesvědčený, že minimálně jeden z kandidátů obešel zákon, když při kontrole podpisů využíval nějaký druh databáze občanů. „Nechci žít v zemi, kde ten, kdo neobchází zákon, je v zásadní nevýhodě,“ prohlásil. Chce se proto obrátit na Ústavní soud.

“Věřím, že výše zmíněné argumenty jsou tak zásadní, že Ústavní soud nám vyhoví a prezidentské volby odloží. Rád bych poděkoval Nejvyššímu správnímu soudu za kvalitní práci a otevřené vyjádření kritiky současného procesu prezidentských voleb. Gratuluji Karlovi Divišovi a přeji mu v další kampani hodně štěstí,” uvedl Janeček.