Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

BIS předložila sněmovní komisi důkazy, že neodposlouchávala okolí prezidenta Zemana

Bezpečnostní informační služba (BIS) předložila sněmovní komisi důkazy, že nenasadila na odposlouchávání nejbližších kolegů prezidenta Miloše Zemana zařízení Agáta. Ředitel tajné služby Michal Koudelka tím reagoval na nařčení ze strany prezidenta Zemana pronesené minulý týden. Zeman už dříve tvrdil, že BIS jeho kolegy odposlouchávala.

Zeman odkázal na říjnové vydání časopisu Reportér, podle něhož kontrarozvědka nasadila na jeho lidi zmíněnou Agátu (mobilní „falešný“ vysílač mobilního signálu, který umožňuje přímý odposlech v reálném čase). Šéf kontrarozvědky nasazení Agáty odmítl.

“Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon mobilní ani jiný nemám. Takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,” řekl Zeman loni v srpnu, kdy na údajně nelegální odposlechy upozornil poprvé.

“Je tam dokonce fotografie odposlouchávacího zařízení, které se jmenuje Agáta. To, že prezident a jeho okolí byli nelegálně odposloucháváni, zatím nikdo nepopřel. Jinak by se musel ukázat příkaz vrchního soudu k odposlechům, a to se nestalo, protože pokud vím, takový příkaz neexistuje,” uvedl Zeman minulý týden v Českém rozhlase.

Údajným nelegálním odposloucháváním prezidentova okolí se zabývá inspekce BIS. Útvar objasňuje každý incident, do něhož se mohl nezákonně zapojit příslušník kontrarozvědky. Inspekce podléhá Koudelkovi. Její práci však dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, jež garantuje nezávislost a zákonnost postupu útvaru.