Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovi lékaři odstranili žaludeční sondu, chce navštívit Srbsko, Izrael a Slovensko

Minulý týden lékaři po téměř roce odstranili prezidentu Miloši Zemanovi ze žaludku vyživovací sondu. Prezident úspěšné vyjmutí sondy označil za „nejkrásnější vánoční dárek“ a prezidentská kancelář začala plánovat zahraniční cesty, které právě kvůli sondě a s tím spojené nemožnosti cestovat letadlem Zeman nemohl absolvovat.
 
„Před dvěma dny mně vyndali žaludeční sondu. A proto jsem usměvavý, v radostné náladě a spokojený se životem. Neboť víte, co to bylo, mít rok v břiše žaludeční sondu? Přátelé říkají, že ta sonda mně zachránila život. Je to možná pravda, ale přece jenom to její nošení bylo poněkud obtížené,“ řekl s tím, že je to pro něj nejkrásnější vánoční dárek.
 
Prezident by tak v lednu nebo únoru chtěl navštívit Srbsko, kde by měl v Bělehradě otevřít Český dům. Premiéru Petru Fialovi (ODS) navrhl, aby společně letěli do Izraele a otevřeli tam českou ambasádu v Jeruzalémě. Hned zpočátku příštího roku plánuje Miloš Zeman také rozlučkovou cestu na Slovensko.
 
V rozhovoru na Frekvenci 1 Zeman řekl, že rozloučení by se mělo konat v Tatrách. Se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se předtím setká ještě dvakrát při oslavách vzniku republik. První akce se koná na Nový rok v Bratislavě, v Praze se podobné připomenutí uskuteční v polovině ledna. Zeman řekl, že Čaputová na akci přijala pozvání.