Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman plánuje po odchodu z funkce vznik své kanceláře

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 řekl, že po odchodu z funkce hlavy státu plánuje vznik své kanceláře, podobně jako jeho předchůdci Václav Havel (Knihovna Václava Havla) a Václav Klaus (Institut Václava Klause). Využije na to příspěvek, který až do výše 50 000 korun měsíčně poskytuje stát každému bývalému prezidentovi.
 
„Kancelář samozřejmě chystám, protože se dá předpokládat, že jako u každého bývalého prezidenta se na mě lidé i organizace budou občas obracet, a někdo mi musí organizovat program. Z toho tedy vyplývá i potřeba kanceláře. A pokud jde o to, kdo bude mým spolupracovníkem nebo, chcete-li, asistentem v této kanceláři, to se ještě uvidí.“ řekl.
 
Podle zákona má bývalý prezident republiky po skončení svého volebního období nárok až na 50 000 korun měsíčně na pokrytí nákladů provozu kanceláře a na odměnu asistenta. Stejnou částku prezident dostává měsíčně jako rentu.
 
Na rozdíl od svých předchůdců Zeman zatím nemá žádného sponzora, který by jeho kancelář podporoval. Knihovnu Václava Havla dlouhodobě financuje vládce ostravských uhelných dolů OKD Zdeněk Bakala,  kterého Zeman v minulosti označil za „ekonomického zm*da“. Za vznikem a fungováním Institutu Václava Klause zase stojí skupina PPF loni tragicky zesnulého miliardáře Petra Kellnera.