Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Nový rok udělil medaili dobrovolnému hasiči, který zemřel při zásahu

Prezident Miloš Zeman zahájil rok udělením medaile Za hrdinství in memoriam dobrovolnému hasiči Janu Dvořákovi, který na konci listopadu zahynul při požáru v Novém Boru – Arnultovicích na Českolipsku.

Devětatřicetiletý hrdina zemřel 30. listopadu při likvidaci požáru roubeného domu. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes snahu zdravotníků podlehl. Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů šest dobrovolných a tři profesionální hasiči.

„Prezident republiky Miloš Zeman udělil při příležitosti řádového dne 1. ledna 2023 medaili Za hrdinství in memoriam, za hrdinství při záchraně lidských životů a značných materiálních hodnot Ing. Janu Dvořákovi, který jako dobrovolný hasič zahynul při požáru v Novém Boru – Arnultovicích při záchraně životů, zdraví a majetku druhých,“ uvedl Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident může udělovat státní vyznamenání v tzv. řádové dny, které jsou 1. ledna a 28. října. Většinou je k tomu využíván říjnový státní svátek, kdy se tradičně koná ceremonie na Pražském hradě. Pro Zemana však byla neděle 1. ledna posledním dnem, kdy může vyznamenání udělit, protože mu v březnu skončí mandát.