Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se ve středu setká s kandidátem na ministra životního prostředí Petrem Hladíkem

Prezident Miloš Zeman se ve středu plánuje setkat s kandidátem na ministra životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Jak uvedl premiér Petr Fiala po novoročním obědě s prezidentem, Zemana budou zajímat všechny okolnosti, které Hladíkovu nominaci doprovázejí. Hladík má ve vedení resortu nahradit Annu Hubáčkovou, která rezignovala ze zdravotních důvodů.

„Pan prezident se chce setkat s Petrem Hladíkem a bavit se s ním o všech okolnostech a věcech, které provázejí to jmenování,“ řekl Fiala na dotaz, zda je pravda, že má Zeman ke jmenování výhrady. Premiér dodal, že předpokládá, že po schůzce Zeman sdělí své rozhodnutí o dalším postupu. Poznamenal, že tématem schůzky by mohly být i Hladíkovy úkoly na ministerstvu životního prostředí.

Fiala chtěl s návrhem na Hladíkovo jmenování počkat na případný posun v kauze přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. „Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí,“ upřesnil Fiala.

Ministerstvo v tuto chvíli dočasně vede lidovecký předseda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů počátkem října. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.