Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odmítl jmenovat Hladíka ministrem, má k němu výhrady

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na audienci kandidáta KDU-ČSL na ministra životního prostředí Petra Hladíka. S nominantem vlády chtěl probrat všechny okolnosti, které provázejí jeho kandidaturu. Hladík po setkání se Zemanem na tiskové konferenci řekl, že má prezident k němu výhrady, do funkce ho tak zatím nejmenuje.

„Vedli jsme spolu poměrně dlouho debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká a konkrétní. V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a v tuto chvíli není připraven mě jmenovat ministrem,“ řekl po setkání s prezidentem místopředseda KDU-ČSL Hladík.

„Domnívám se, že jsem mu ty výhrady vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na tomto stanovisku trvá,“ doplnil Hladík. Co konkrétně prezidentovi vadí však neupřesnil. Hladík o prezidentově postoji informoval předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který dočasně ministerstvo životního prostředí vede, a předsednictvo strany. 

„Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody, proč Petra Hladíka odmítá jmenovat. Petr Hladík je kompetentní v oblasti životního prostředí, tuto agendu měl na starosti v Brně, nespáchal nic nezákonného, není obviněn či trestně stíhán,“ uvedl k nejmenování svého nominanta Jurečka.