Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V anketě Pirátů k prezidentské volbě zvítězil Petr Pavel před Nerudovou a Hilšerem

Pirátská strana dnes uzavřela anketu, ve které mohli členové a členky hlasovat, koho zvažují volit v lednové prezidentské volbě. Nejvíce hlasů získal generál Petr Pavel (37 procent), po něm ekonomka a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (30 procent), na třetím místě se umístil senátor a lékař Marek Hilšer (15 procent). Strana nicméně oficiálně nepodporuje žádného z kandidátů, zdůraznil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Anketu zahájili Piráti na stranickém fóru začátkem prosince, zapojilo se do ní 468 členů strany. „Prezidentská volba je nadstranická a přímá, jako Piráti nyní žádného kandidáta oficiálně nepodporujeme. Obdobně jako v roce 2018 chceme ale ukázat, jakým způsobem o nové hlavě státu smýšlejí naši členové a členky,“ vysvětlil smysl ankety Bartoš.

Za vhodného kandidáta pro Piráty označil někoho, kdo do prezidentské funkce vloží důstojnost, jakou si ČR zaslouží. Měl by spojovat společnost, ctít ústavu a zákony, respektovat odlišné názory či povzbuzovat občany v náročných časech. „Nehledejme ale ideální modlu, taková neexistuje. Každý člověk má své chyby, podstatné ale je, jak se k nim dokáže postavit a poučit se,“ uvedl Bartoš. Zároveň vybídl všechny občany k účasti ve volbách.

„Bez ohledu na to, kdo vyhraje, považuji za důležité, aby výsledek skutečně odrážel přání většiny lidí v naší zemi. Což je možné jen tehdy, pokud bude volit co nejvíce občanů. Prosím tedy všechny, aby přišli k volbám a demokraticky vyjádřili svůj názor. Každý jednotlivý hlas je podstatný a hraje svou roli. Přeji všem, aby měli u volby šťastnou ruku,” uzavřel Bartoš.