Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman mluvil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, Čína podle něj může pomoci ukončit válku

Prezident Miloš Zeman dnes prostřednictvím videohovoru hovořil se svým čínským Si Ťin-pchingem. Mluvili o vzájemných vztazích, pozici českých firem na čínském trhu nebo o mezinárodní situaci. Podle Zemana může Čína sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině. Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že hovor trval asi 45 minut a konal se na návrh čínské strany.

Ovčáček uvedl, že v rámci telefonátu Zeman podpořil pozici českých firem na čínském trhu. »Požádal například o podporu společnosti Home Credit kvůli restriktivním opatřením čínské strany, kdy čínský prezident v reakci uvedl, že je o problému informován,« doplnil mluvčí. Dodal, že se prezidenti „shodli na osobních přátelských vztazích, které provázely celé funkční období prezidenta republiky“.

Čínský prezident naopak řekl Zemanovi že si Peking přeje posílit spolupráci se zeměmi východní Evropy. Si prý sdělil, že Čína „vytvoří nové příznivé příležitosti pro všechny státy, včetně České republiky“. Tu označil za důležitého strategického partnera.

Si zdůraznil, že Peking a Praha by měly vzájemně zohledňovat své klíčové zájmy, rozvíjet bilaterální kontakty na všech úrovních založené na vzájemném respektu a podporovat intenzivnější dialog. „Doufám, že Česká republika bude i nadále aktivně podporovat udržitelný a harmonický rozvoj vztahů Číny se zeměmi střední a východní Evropy a s (ostatními) evropskými státy,“ dodal Si Ťin-pching.