Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě proběhlo shromáždění Milionu chvilek za demokratického prezidenta

Na druhém nádvoří Pražského hradu se v neděli odpoledne sešli lidé na shromáždění s názvem Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad, které zorganizoval spolek Milion chvilek. Cílem bylo upozornit na důležitost prezidentské volby a rozloučit se symbolicky s érou ztělesňovanou nynější hlavou státu Milošem Zemanem. Shromáždění, konané několik dní před prvním kolem prezidentské volby, asi po hodině a půl zakončili účastníci zpěvem české hymny.

Účastníci chtěli podle organizátorů dát najevo, že od nově zvoleného prezidenta nebo prezidentky očekávají demokratické hodnoty, otevřenost, lidskost či prozápadní a demokratické směřování České republiky. Někteří lidé si s sebou přinesli transparenty, například s nápisy: Sbohem, Zemane, Volím Pavla a vím proč či Fischer na Hrad.

Organizátoři také přinesli krabici s předměty, které podle nich symbolizovaly Zemanovo prezidentství, měli mimo jiné červené trenýrky, láhev becherovky nebo nafukovací člun. Na Hradčanském náměstí je na závěr akce vyhodili do popelnice.

Správa Pražského hradu původně doporučila organizátorům přesunout nedělní shromáždění jinam, protože historické sídlo českých králů a prezidentů není podle správy veřejným prostranstvím. Spolek ale argumentoval relativně nedávným rozhodnutím Městského soudu v Praze, podle něhož jsou hradní nádvoří veřejným prostranstvím, kde se veřejnost shromažďovat může.