Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pouze čtyři kandidáti zcela splnili povinnost zveřejnit dárce pro své volební kampaně

Pouze čtyři z devíti kandidátů na prezidenta zcela splnili povinnost zveřejnit informace o svých dárcích a podporovatelích. Další tři to splnili částečně a dva kandidáti potřebné údaje nezveřejnili. Lhůta ke zveřejnění dárců skončila v noci na dnešek. Údaje se měly objevit na webech, které kandidáti úřadu již dříve zaslali. O výsledcích informoval Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí.

 

„Na volebních lístcích se objeví devět kandidátů, z toho jeden v tomto týdnu odstoupil od kandidatury. Podle zjištění úřadu v této chvíli splnili z těchto osob svoji povinnost v plném rozsahu čtyři kandidáti, tři kandidáti ji splnili částečně, dva kandidáti potřebné údaje nezveřejnili,“ uvedl krátce po poledni předseda úřadu František Sivera, který je pověřen koordinací volby prezidenta.

Mezi vzorné kandidáty, kteří svou zákonnou povinnost zcela a bezezbytku naplnili, patří Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

U Petra Pavla a Karla Diviše měl úřad námitky ohledně toho, že u některých dárců chybí datum narození a trvalý pobyt. U Jaroslava Bašty úřad uvedl, že pod odkazem na bezúplatná plnění zveřejnil přehled dárců peněžních darů. Baštův týmu ale tuto nesrovnalost obratem odstranil a v současné době již má Bašta na webu i fungující odkaz na bezúplatná plnění.

Údaje nezveřejnili Tomáš Zima a Josef Středula, který v neděli oznámil odstoupení z přímé volby prezidenta. Zima uvedl, e důvodem nezveřejnění údajů na jeho webu je kyberútok, kvůli kterému na něj nešlo informace nahrát. Napravit to chce hned, jak to bude možné. Zdůraznil, že požadované údaje včas zveřejnil přímo na webu úřadu.

„Kandidáti se nezveřejněním úplných údajů vystavili možnosti zahájení správního řízení. Pokuta se může pohybovat v rozpětí od 20 tisíc korun do 300 tisíc korun,“ dodal předseda volebního úřadu Sivera.