Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se 24. ledna v Náchodě setká se svým polským protějškem Dudou

Úřadující prezident Miloš Zeman se ještě před koncem svého mandátu plánuje setkat se svým polským protějškem, prezidentem Andrzejem Dudou. Na pozvání starosty Jana Birkeho (ČSSD) proběhne schůzka obou státníků v příhraničním městě Náchodě. Tématy jednání by měly být česko-polská příhraniční spolupráce, rozvoj cestovního ruchu nebo dopravní propojení obou států.

Oba prezidenti často nachází společnou řeč v různých otázkách, naposledy se setkali loni na konci dubna na Pražském hradě. Zeman tehdy uvedl, že Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině.

„Chtěl bych vyjádřit naprosto jednoznačnou podporu postojům Polska v ukrajinské krizi. V době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí,” řekl po posledním společném jednání Zeman. „Nyní vidíme, že právě Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině,” dodal.

Součástí návštěvy bude osobní setkání prezidentů a následné jednání delegací na náchodské radnici. Prezidenty budou do Náchoda doprovázet jejich manželky. Po jednání je plánován tiskový briefing a po něm setkání prezidenta Zemana a starosty Birkeho s občany na Masarykově náměstí před radnicí. Oba prezidentské páry se pak ještě setkají v protilehlém polském městě Kudowa-Zdrój, kde zakončí setkání společnou večeří.