Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad pro velký zájem prodloužil vystavení korunovačních klenotů do 24. února

Kancléř Vratislav Mynář oznámil, že Pražský hrad kvůli enormnímu zájmu návštěvníků prodlouží výstavu korunovačních klenotů až do úterý 25. února. Stovky lidí ve frontě na zhlédnutí klenotů čekají několik hodin. Někteří lidé stáli ve frontě již od půl čtvrté ráno, zástupy nedočkavců se ale začaly prodlužovat až po osmé hodině.

Mezi čekající se postavil i prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO). Ten původně plánoval návštěvu kostela na Malé Straně, kde je uloženo takzvané Pražské Jezulátko. Farnost se ale rozhodla místo uzavřít, podle svého vyjádření nechce, aby chrám sloužil kampani.

„Díky poradě s odborníky z památkové péče pan prezident rozhodl, že výstava korunovačních klenotů bude prodloužena,“ uvedl Mynář. O vystavení klenotů rozhodl dosluhující prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Původně měla být výstava pětidenní, v neděli měly být klenoty součástí mše, v pondělí se počítalo s jejich uložením zpět do Korunní komory.

Klenoty jsou k vidění v kapli Chrámu sv. Víta každý den od 9 do 17 hodin. Denně si je ale může prohlédnout nanejvýš 5000 osob. Kromě klenotů je k vidění také lebka svatého Václava. Vstup do katedrály je zdarma, návštěvníci ale musí projít dvojí bezpečnostní kontrolou.