Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělil milost bývalé milence premiéra Nečase v kauze Vojenského zpravodajství

Prezident Miloš Zeman udělil milost někdejší milence a současné manželce expremiéra z ODS Petra Nečase Janě (dříve Nagyové) v kauze Vojenského zpravodajství. Prominul jí zkušební dobu podmíněného trestu. Zeman zmírnil Nečasové trest proto, že od spáchání skutků uplynulo deset let a omilostněná žije řádně. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že milost se nevztahuje na trest zákazu činnosti.
 
Zeman prominul Nečasové část trestu, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. „Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let, a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem,“ uvedl Ovčáček. 
 
Podle pravomocného verdiktu Nečasová nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.
 
„Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové,“ uvedlo ministerstvo na Twitteru.
 
V kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Verdikt nad nimi potvrdil i Nejvyšší soud a neuspěli ani se stížností u Ústavního soudu.
 
Expremiér Nečas v této kaze čelí obžalobě kvůli tomu, že v případu zneužití zpravodajské služby dvakrát křivě vypovídal ve prospěch své ženy. Nečas obvinění odmítá. Kauzu Vojenského zpravodajství označil za politickou, jejím účelem podle něj bylo svrhnout vládu.