Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý šéf Lesní správy lány Miloš Balák získal loni na odměnách rekordních 400 tisíc korun

Bývalý ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák získal loni na odměnách rekordních 410 tisíc korun, přestože byl pravomocně odsouzen kvůli ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře. Prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost. Za celé devítileté působení Hrad Balákovi vyplatil i s odměnami zhruba 10,8 milionu korun hrubého. Loni v říjnu podal Balák rezignaci na svou funkci s platností ke konci roku 2022.
 
V čistých číslech byl tedy Balák s bonusy odměňován lépe než poslanci či soudci. V průměru si tak lesní správce přišel na 100 tisíc hrubého měsíčně. Na odměnách k platu dostal Balák od roku 2014 celkem 2,8 milionu korun.
 
Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář na dotaz, za co svého podřízeného odměňoval, nereagoval. “Odměny jsou přiznávány zpravidla čtvrtletně, za mimořádné pracovní nasazení spojené se značnou časovou náročností při řízení a organizování chodu Lesní správy Lány,” uvedl Balákův nástupce Pavel Rusa, který se funkce ujal počátkem roku.
 
Balák čelil před soudem obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud pak Baláka odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 tisíc korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný, věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.