Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sedm klíčníků uložilo korunovační klenoty zpátky do Korunní komory, výstava skončila

Osmidenní výstava českých korunovační klenotů u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky skončila a sedm klíčníků klenoty opět společně uzavřelo v Korunní komoře na Pražském hradu. Za prezidenta Miloše Zemana opět klíčem otáčel kancléř Vratislav Mynář. Výstavu si od minulého úterý prohlédlo přes 30 tisíc lidí, ti ve frontě čekali i přes pět hodin.

Klenoty lze z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, vyjmout jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků.  Těmi jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor.

Pracovníci památkového odboru Hradu ve středu nejprve uložili klenoty do schrán, jejich ředitel Petr Kroupa informoval také klíčníky o průzkumu klenotů, jejich dokumentaci a provedení preventivních zákroků k jejich údržbě. Krátkou modlitbu pronesl pražský arcibiskup Jan Graubner a zazněl Svatováclavský chorál.

Současná výstava byla naplánovaná na pět dní, Hrad ji ještě o tři dny prodloužil. Klenoty také byly výjimečně vystavené v katedrále, častěji se prezentují ve Vladislavském sále ve Starém královském paláci. Nyní byla současně s nimi vystavena i lebka sv. Václava.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Hlavní artefakt, Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.