Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dostal od exekutora pokutu 20 000 korun kvůli omluvě Šarapatkovi

Prezident Miloš Zeman dostal od soudního exekutora uloženo zaplatit pokutu ve výši 20 000 korun kvůli tomu, že se neomluvil svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok o tom, že jej měl z úřadu vlády vyhodit pro neschopnost. Ve stejný den Nejvyšší soud vyhověl prezidentově návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Uvedl to Zemanův advokát Marek Nespala.
 
Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh. Exekutor tak Zemanovi poslal pokutu v den, kdy soud rozhodl o odkladu omluvy. Zeman tak bude muset Šarapatkovi zaplatit 20 000 korun za to, že se neomluvil.
 
„Ještě před verdiktem Nejvyššího soudu, který občana Zemana ochránil před exekucí, stihl exekutor příkaz na první pokutu. Verdikt na ni nemá vliv,“ uvedl Šarapatka na Twitteru. Zeman tak podle Šarapatky bude muset složit částku na účet exekučního soudu.
 
Bývalý poradce u soudů už dříve docílil omluvy za výrok od státu, konkrétně ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.