Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman navštívil Srbsko, setkal se s prezidentem Vučićem a otevřel Český dům

Prezident Miloš Zeman v neděli vyrazil na jednu z posledních zahraničních cest v úřadě, a to na dvoudenní návštěvu Srbska. Na letišti se mu dostalo vřelého a srdečného přivítání od srbského prezidenta Aleksandra Vučiće. Před vládní budovou jej pak srbský prezident přivítal s vojenskými poctami. Cesta z letiště do hotelu, kde Zeman přespal, byla navíc lemována českými a srbskými vlaječkami. Srbové také Zemanovi oznámili, že po něm bude pojmenována ulice v Bělehradě.

Následovalo soukromé jednání obou hlav států i setkání národních delegací. Za Česko do Bělehradu přiletěl například místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) nebo Jaroslav Foldyna (SPD), člen meziparlamentní skupiny Česká republika – Srbsko. Odpoledne pak bude v Bělehradě otevřen Český dům, o jehož zřízení se Zeman dlouhodobě zasazoval.

Stavbu Českého domu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita, ale v 60. letech jej zkonfiskovala Jugoslávie. Vučić Zemanovi slíbil, že se zasadí o vyřešení majetkoprávních sporů.  Srbsko následně investovalo do opravy domu a většinu budovy je nyní připraveno darovat České republice. Sídlit v něm bude organizace Česká centra i další české agentury a instituce, stejně jako krajanská komunita.

Zeman si v Srbsku zajistil dobré jméno poté, co se opakovaně kriticky vyslovil vůči Kosovu, omluvil se také za alianční bombardování v roce 1999, které ale jako tehdejší premiér schválil. Při poslední návštěvě Srbska v roce 2019 také Vučićovi řekl, že má rád Srbsko, ale nemá rád Kosovo. 

Srbský prezident Vučić prohlásil, že nezná žádného jiného prezidenta, který by byl v zemi tak populární jako Zeman. Je to podle něj díky tomu, že Zeman projevil odvahu a před několika lety se omluvil za bombardování Srbska Severoatlantickou aliancí. „Na to, co řekl prezident Zeman, nikdy srbský národ nezapomene,“ uvedl.