Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel jmenuje ředitele BIS Koudelku generálem, Zeman to šestkrát odmítl

Zvolený prezident Petr Pavel chce jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku při nejbližší příležitosti generálem. Potvrdil to v pondělí České televizi. Dosluhující prezident Miloš Zeman odmítal Koudelku opakovaně povýšit a o BIS se vyjadřoval jako „o čučkařích“. Pavel se v pondělí s Koudelkou sešel, aby probrali nastavení vztahů a další spolupráci. Pavel počítá s pravidelným setkáváním.

„Na dnešní schůzce s ředitelem BIS Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečností rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně,“ napsal Pavel. „Počítám s pravidelným setkáváním a těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace,“ doplnil.

„Plukovníka Koudelku samozřejmě do generálské hodnosti budu jmenovat při nejbližší možné příležitosti, protože mám za to, že si to svojí prací už dávno zasloužil,“ řekl Pavel.

Z vyjádření BIS plyne, že tajná služba je připravena na spolupráci s novou hlavou státu. „BIS je připravena poskytovat prezidentu republiky maximální informační podporu, tak jak je to běžné ve vyspělých demokratických státech, a to všemi formami včetně pravidelných bezpečnostních briefingů,“ uvedla.

Současný prezident Miloš Zeman byl k řediteli Koudelkovi a celé BIS dlouhodobě silně kritický a Koudelku opakovaně odmítal jmenovat generálem. Návrhy mu předložila jak vláda Andreje Babiše (ANO), tak Petra Fialy (ODS). Další návrh na povýšení současná vláda již dříve avizovala na období po volbách, až se funkce ujme nový prezident.