Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanova poslední zahraniční cesta: Setkání s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Prezidenta Miloše Zeman čeká poslední měsíc ve funkci prezidenta, po předání vlády nad Pražským hradem svému nástupci se po třiadvaceti letech strávených v politice chystá odejít do důchodu. Poslední zahraniční cesta v roli hlavy státu proběhne příští úterý, kdy Zeman zamíří na rozlučkovou návštěvu Slovenska. S tamní prezidentkou Zuzanou Čaputovou se setká ve Vysokých Tatrách.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle dostupných informací by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Předposlední Zemanova cesta vedla tento týden do Srbska, kde se setkal se svým přítelem, srbským prezidentem Alexanderem Vučićem. Společně otevřeli Český dům v Bělehradě, o který se Zeman během svého mandátu aktivně zasazoval. „Při jednání našich delegací jsem se dokonce dozvěděl, že až zemřu, tak po mně bude v Bělehradě pojmenována jedna ulice,“ řekl k setkání dosluhující prezident Zeman.