Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel se obává odposlechů, Pražský hrad nechá po inauguraci důkladně prohlédnout

Nově zvolený prezident Petr Pavel prostředí Pražského hradu vnímá z bezpečnostního hlediska jako nevyhovující, obává se mimo jiné odposlechů. Řekl to v rozhovoru pro Respekt. Pavel bude žádat prohlédnutí prostor Hradu po své inauguraci 9. března. Výhrady má také k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, který podle něj často nerespektoval základní pravidla a unikaly z něj informace.

“To znamená důkladná technická prohlídka. Pokud bych tam šel jenom na zdvořilostní setkání, tak s tím problém nemám. Ale pracovat v těch prostorách před důkladnou prohlídkou určitě nebudu,” uvedl Pavel pro Respekt.

Jako jedno z největších bezpečnostních rizik vidí to, že na Hradě se o bezpečnost stará soukromá firma. “Má téměř neomezený přístup ke všemu a nepodléhá policejní kontrole,” řekl Pavel. Proč se o bezpečnost současného prezidenta Miloše Zemana starala soukromá společnost, to je podle něj dotaz na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře.

“Z informací, které mám k dispozici, tak ochranná služba prezidenta skutečně fungovala jednoznačně na základě konkrétních zadání kancléře Mynáře. Častokrát nerespektovala základní pravidla pro výkon ochrany, docházelo k únikům informací,” řekl Pavel. Současnou situaci chce v nejbližších dnech probrat s policejním prezidentem Vondráškem, protože podle svých slov by v takovém prostředí nedokázal věřit ani svým nejbližším spolupracovníkům.