Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident Zelenskyj promluvil v zaplněném Westminsteru v Londýně, míří do Paříže

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Velké Británie. Na londýnském letišti ho osobně přivítal britský premiér Rishi Sunak. Zelenskyj v projevu v britském parlamentu ve Westminsteru řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Zároveň požádal Brity další zbraně, zejména stíhačky.  
 
Zelenskyj v emotivním proslovu na úvod poděkoval Velké Británii za veškerou dosavadní pomoc, za což sklidil velký potlesk přítomných poslanců. Ukrajinský prezident poděkoval, že je Spojené království stojí na straně Kyjeva od prvního dne, a jmenovitě vyzdvihl roli expremiéra Borise Johnsona. „Borisi, ty jsi všechny sjednotil, i když se to zdálo naprosto, naprosto nemožné – děkuji ti,“ uvedl za hlasitého potlesku.
 
Rusko ve válce podle Zelenského prohraje, což bude dobrá zpráva pro svět. „Každý agresor prohraje. Tohle vítězství změní svět a bude to změna, kterou svět už dlouho potřeboval. Rusko prohraje,“ uvedl ukrajinský prezident sebejistě. „Po našem společném vítězství bude každý agresor vědět, co ho čeká, pokud zaútočí na mezinárodní řád,“ dodal Zelenskyj.
 
Přítomné poslance poté opět opět vyzval, aby mu spojenci poskytli také bojové letouny. „Bojová letadla pro Ukrajinu, křídla pro svobodu,“ uvedl ukrajinský prezident. „Dnes budu odcházet z parlamentu a předem vám všem děkuji za anglická letadla,“ prohlásil poté za smíchu a potlesku v sále.
 
Dnes večer se pak Zelenskyj přesune do Paříže, kde se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem. Cílem evropské cesty ukrajinského prezidenta, který opustil svou zemi teprve podruhé od loňského zahájení invaze na Ukrajinu (v prvním případě letěl do USA), je vyjádřit vděčnost za podporu a požádat o další pomoc pro svou zemi.