Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie přes Zemanovu výzvu nezrušila kontroly na Hradě, ani Pavel s tím nic nezmůže

Oceloví ježci, detekční rámy a policejní šacování. Takové přivítání čeká návštěvníky Pražského hradu posledních sedm let. Policie zavedla opatření v roce 2016 po sérii teroristických útoků v Evropě. Od té doby je prezident Miloš Zeman nekritizoval. Až loni na začátku listopadu se otevřeným dopisem obrátil na ministra vnitra ze STAN Víta Rakušana a žádal jejich odstranění. Prý ztratil „důvěru v potřebnost a oprávněnost kontrol“. Policie ale s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu a zhoršenou bezpečnostní situaci zatím nechce k uvolnění přistoupit.

Pro uvolnění režimu opakovaně hlasitě vyslovil i nově zvolený prezident Petr Pavel, který 9. března nahradí ve funkci odcházejícího Miloše Zemana. Pavel ke kontrolám naposledy řekl: „Pokud je tady nějaká reálná hrozba, tak bych rád viděl zdůvodnění a případně slyšel, jaké jsou možnosti uvolnění těch kontrol na Hradě, nebo nějaký časový horizont, ve kterém by se dalo počítat s tím, že tyto kontroly budou buď zmírněny, nebo odstraněny.“

Problém ale je, že rozhodování o policejních kontrolách nespadá do pravomocí prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky ani samotný prezident, který na Hradě sídlí, tedy o podobě opatření přímo rozhodovat nemůže. Jsou s ním ale konzultována a může se k nim vyjadřovat neformálně. O to se v listopadu loňského roku pokoušel i Miloš Zeman, kterému byl jinak zájem na kontrolách dlouhodobě připisován, když prostřednictvím své kanceláře intervenoval za odstranění ocelových ježků a kontrolních přístřešků z oblasti Prašného mostu.

„Zajištění bezpečnosti všech návštěvníků a personálu Pražského hradu a v neposlední řadě i samotného prezidenta ČR je plně v gesci Policie ČR. S tím souvisí i právně-bezpečností rámec různých opatření. Další bezpečnostní analýza bude zpracována koncem tohoto čtvrtletí,“ uvedl k tomu mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.