Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš vyzýváním k sázkám na své vítězství neporušil zákon, konstatoval krajský úřad

Neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš svou předvolební výzvou k sázkám na své vítězství s příslibem zisku neporušil zákon o regulaci reklamy. Dospěl k tomu Krajský úřad Středočeského kraje, který se případem zabýval na základě anonymního podnětu. Babiš má trvalé bydliště v Průhonicích u Prahy. Proto byl podle mluvčího kraje orgánem příslušným k výkonu dozoru podle zákona o regulaci reklamy právě středočeský úřad.
 
Babiš pouhý den před zahájením druhého kola volby hlavy státu vyzval lidi, aby na něj sázeli. „Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12 Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12.000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,” napsal na Twitteru. 
 
Po Babišově výzvě se u sázkové kanceláře Fortuna spustila vlna nových registrací, které jsou ze zákona nutné pro kurzové sázky. „Hodinu po zveřejnění jeho tweetu jsme registrovali opravdu nápor nových registrací. V historii Fortuny skoro nepamatujeme takové velké množství registrací nových klientů během několika málo dní,” uvedl Michal Hanák z Fortuny. Většina z nově registrovaných sázela podle něj na Babiše. „Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců,” dodal.
 
Ve volbách ale šéf ANO neuspěl, sázky na něj tak propadly. Na sociálních sítích se poté objevila kritika. Podněty obdržela vedle krajského úřadu i policie. Babiše kvůli příspěvku kritizoval kromě jiných místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Expremiéra vyzval, aby se za svou výzvu lidem omluvil. Za Babiše se nakonec omluvil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který svého stranického šéfa ve volbách nepodpořil.