Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Andrej Babiš si prezidentské volby prohrál sám, řekl na setkání Zeman Pavlovi

Na první společné schůzce nastupujícího prezidenta Petra Pavla se současnou hlavou státu Milošem Zeman se kromě jiných témat hovořilo právě o prezidentských volbách. Zeman je přesvědčen, že bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš si prohrál prezidentské volby sám svými chybami.
 
„Miloš Zeman začal tím, že vždy vítěz voleb má tendenci pochválit svého soupeře. Protože pokud vznikne dojem, že soupeř je opravdu dobrý, tak o to víc vynikne jeho vlastní výkon. Takže ho zajímalo, jak jsem to viděl já. Jestli jsem byl ten hvězdný a Andrej Babiš byl tak špatný,“ přiblížil nově zvolený prezident Petr Pavel debatu o výsledku prezidentské volby.
 
Zeman Pavlovi zopakoval, že volil Andreje Babiše, ale výsledek voleb bude respektovat. Následně se ho zeptal, co si myslí, že stálo za jeho úspěchem. “Řekl jsem mu, že jsem měl štěstí na skvělý tým a spoustu podporovatelů po celé zemi. Na druhé straně Andrej Babiš udělal některé zásadní chyby. Miloš Zeman je pak komentoval a viděl to tak, že Babiš si do značné míry ty volby prohrál sám,” uvedl Pavel.
 
„Já jsem mu říkal, že to vidím z obou stran. Na jednu stranu jsem měl štěstí na celý tým a taky spoustu podporovatelů po celé zemi, i že Andrej Babiš udělal zásadní chyby,“ pokračoval budoucí prezident. „Miloš Zeman to viděl tak, že Andrej Babiš si do značné míry ty volby prohrál sám. Vzhledem k tomu, že Andreje Babiše volil, tak si může dovolit být k němu kritický,“ doplnil Pavel.
 
Pavel na konci ledna v druhém kole prezidentských voleb přesvědčivě zvítězil nad Babišem, když vedl od začátku sčítání hlasů. Celkem jich Pavel dostal téměř 3,4 milionu hlasů, což je doposud nejsilnější mandát přímo voleného prezidenta.