Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad za Zemanova úřadu zaplatil za právní služby téměř 21 milionů korun

Během prezidentství Miloše Zemana zaplatil Hrad z veřejných rozpočtů advokátní kanceláři Marka Nespaly téměř 21 milionů korun. Vyplynulo to z dokumentů, které na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získal od prezidentské kanceláře server iRozhlas. Advokát Nespala a jeho kancelář zastupovala na základě široce definované smlouvy z roku 2013 Zemana, jeho úřad, ale i ředitele Lánské obory Miloše Baláka.

Ze zaslaných dokumentů a faktur vyplývá, že v prvních letech čerpala Advokátní kancelář Nespala jen zlomek toho, co následovalo ve druhém prezidentském období Miloše Zemana, tedy od roku 2018. Zatímco v letech 2013, 2014 a 2015 se držely roční odměny za odvedenou práci právníků Advokátní kanceláře Nespala pod jedním milionem korun, v roce 2018 přesáhly částku čtyř milionů korun. Milionových částek ročně dosahovaly až do současnosti, loni náklady na právní služby meziročně stouply na dvojnásobek, přesáhly 3,5 milionu korun.

„Očividně v roce 2022 došlo k zásadním událostem v různých případech a s tím i rostly náklady. Důležité je ale zopakovat, že jde o veřejné peníze a měly by být užívány hospodárně, a ne pro soukromé účely jakýchkoliv osob spojených s Hradem. Myslím si, že peníze, které jsou zde vypláceny, jsou vynakládány v rozporu s obecnou hospodárností. A je to i na hranici zneužití pravomoci,“ konstatoval po prozkoumání faktur právník Transparency International Petr Leyer.

Právník Leyer narážel na na Zemanův spor s jeho exporadcem Zdeňkem Šarapatkou, ve kterém prezident vystupuje po zásahu Ústavního soudu jako soukromá osoba. Náklady řízení by proto měl hradit z vlastních, a ne veřejných peněz, uvedl. Do stejné kategorie by Leyer zařadil i oba spory, které Hrad a prezident vedou s Džamilou Stehlíkovou. „Jak to trestní oznámení, tak i civilní spor mi připadají jako soukromé spory prezidenta republiky a jeho spolupracovníků. Měli si ty spory vést v soukromé rovině, nikoliv za veřejné prostředky z prezidentské kanceláře,“ domnívá se.