Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel navštívil Karlovarsko, kraj má podle něj velký potenciál k dalšímu růstu

Nově zvolený prezident Petr Pavel vyrazil na svou první cestu do Karlovarského kraje, kde se setkal se zástupci obcí a navštívil školu a několik podniků. S občany se setkal v krajské knihovně. Večer má v plánu zahájit hokejový zápas mezi HC Energie Karlovy Vary a pražskou Spartou. Karlovarský kraj si vybral nejen kvůli tomu, že zde jeho soupeř Andrej Babiš vyhrál obě kola prezidentské volby, ale také aby poznal problémy, které region trápí.

V Karlovarském kraji vidí budoucí prezident problém v tom, že chybí dostatečná kvalita života – mladí a kvalifikovaní lidé kvůli tomu odcházejí žít jinam nebo pracují v Německu. Kraj je přitom podle Pavla v řadě ohledů atraktivní a nabízí spoustu možností k rozvoji. „Debatovali jsme hlavně o tom, jaká jsou specifika regionu, co konkrétně je asi pálí nejvíc, jak vidí dosavadní pomoc vlády,“ uvedl Pavel.

„Moc se mi nelíbí to slovo postižený region, protože jsou to regiony, ve kterých jsou problémy, přičemž v Moravskoslezském jsou asi mnohem menší, než v těch zbývajících dvou A pokud jde o charakter problémů, tak zrovna Karlovarský a Ústecký se dost podstatně liší,“ podotkl Pavel na brífinku.

Mzdy v Karlovarském kraji jsou nejnižší v republice. Průměrná hrubá měsíční mzda loni ve třetím čtvrtletí dosahovala téměř 35.000 korun a za celorepublikovým průměrem zaostávala asi o 4900 korun, za Prahou s nejvyššími výdělky pak o 13.700 korun.

„Já se rozhodně neztotožňuji s tím, že by tento region byl nejhorší ve všem, já ho naopak vidím v řadě ohledů jako atraktivní a myslím si, že je jen otázkou času, kdy se podaří vyřešit některé systémové problémy, jako je třeba dopravní dostupnost, jako je dostatek míst ve školách, aby přitáhl lidi, protože má krásnou krajinu, spoustu možností a příležitostí,“ domnívá se zvolený prezident Petr Pavel.