Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zelenskyj by se mohl v Polsku setkat s americkým prezidentem Joe Bidenem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by se koncem února mohl v Polsku setkat se svým americkým protějškem Joe Bidenem. Ten bude v Polsku od 20. do 22. února na státní návštěvě. Místní diplomacie podle serveru pracuje na tom, aby do země zároveň pozvala co nejvíce představitelů Bukurešťské devítky (B9), kam patří i Česká republika. Zároveň by polská strana chtěla zorganizovat i návštěvu Zelenského.

Polsko zatím z bezpečnostních důvodů Zelenského návštěvu blíže nekomentovalo. „Mohu jen zopakovat, že budeme na prezidenta Zelenského čekat,“ uvedl krátce mluvčí polského ministerstva zahraničí Łukasz Jasina.

V Polsku se podle serveru Gazeta Prawna rozjede maraton diplomatických jednání. Zelenskyj by měl Bidenovi a polskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi detailně představit ukrajinský desetibodový mírový plán, o kterém se zmínil už v listopadu na summitu G20. Má jít o formu diplomatického nátlaku vůči Rusku.

Ukrajinský prezident od loňského 24. února, tedy začátku ruské invaze, navštívil čtyři zahraniční metropole. Nejprve se loni v prosinci vydal do Washingtonu, nedávno byl v Londýně, Paříži a Bruselu. Polsko navštívil dvakrát letmo během cesty ze svých diplomatických výprav. V polském městě Rzeszów, které se nachází poblíž hranic s Ukrajinou, se na závěr obou svých cest setkal s polským protějškem Andrzejem Dudou.