Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Biden nečekaně a tajně přijel do Kyjeva navštívit Zelenského

Americký prezident Joe Biden přijel na neohlášenou návštěvu hlavního ukrajinského města Kyjeva. Americký prezident strávil v Kyjevě přes pět hodin. Bílý dům držel návštěvu do poslední chvíle v tajnosti, na dnešek dokonce zveřejnil harmonogram, podle něhož měl být Biden ve Washingtonu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pondělí návštěvu šéfa Bílého domu Joea Bidena v Kyjevě za „nejdůležitější návštěvu v dějinách americko-ukrajinských vztahů“.

Americký prezident se do ukrajinské metropole vydal několik dní před prvním výročím ruské plnohodnotné pozemní invaze na Ukrajinu, kterou Moskva zahájila loni 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Ve městě strávil Biden přes pět hodin, přicestoval po zemi vlakem z Varšavy.

„V době, kdy se svět připravuje na výročí brutální ruské invaze na Ukrajinu, jsem v Kyjevě, abych se setkal s prezidentem (Volodymyrem) Zelenským a znovu potvrdil náš neochvějný a nezlomný závazek vůči ukrajinské demokracii, suverenitě a územní celistvosti,“ napsal americký prezident ve svém oficiálním vyjádření k nečekané návštěvě Ukrajiny.

Biden mimo jiné prohlásil, že Washington bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude zapotřebí. Další americkou vojenskou pomoc napadené zemi v hodnotě pět set milionů dolarů Washington oficiálně oznámí v úterý. Biden také uvedl, že Spojené státy Kyjevu dodají další munici do raketometů HIMARS. Spojené státy už dříve Ukrajině poskytly pomoc za více než padesát miliard dolarů.