Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel je definitivně vítězem voleb, potvrdil po vyřízení stížností Nejvyšší správní soud

Generál ve výslužbě Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959 403 hlasů, oznámil soud v tiskové zprávě.

„Důsledkem našeho rozhodnutí je, že v prvním kole se počet hlasů pro Pavla Fischera zvýšil o 2, pro Petra Pavla o 100 a pro Andreje Babiše a Karla Diviše po jednom. Procentuální zisky jednotlivých kandidátů se ani po těchto korekcích v podstatě nezměnily,“ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Ve druhém kole volby se počet hlasů pro Petra Pavla zvýšil o 150, Andreji Babišovi naopak počet získaných hlasů klesl o 148, rozdíl mezi oběma kandidáty se tak zvýšil o 298 hlasů na celkové 959 403 hlasy, doplnil předseda volebního senátu.

Jednu z chyb udělala komise v okrsku v Bohnicích v Praze – zaměnila hlasy pro Pavla a Babiše. V jiné stížnosti volič zpochybnil hlasování v dalších okrscích, kde zaznamenal zjevnou chybu, typicky když počet odevzdaných obálek nebo hlasů převyšoval počty vydaných obálek.

„Chyby byly jen drobné, neúmyslné, což je při tak rozsáhlém sčítání hlasů tolika lidmi v podstatě výborná zpráva. Zvolení Petra Pavla prezidentem republiky jsme tedy potvrdili jako zákonné a legitimní rozhodnutí voličů,“ shrnul Langášek. Ocenil, že komise chyby přiznaly a nesnažily se zjištěné nesrovnalosti zakrýt.