Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Advokát Nespala vrátil Hradu peníze za obhajobu Zemana ve sporu s Šarapatkou

Advokátní kancelář Marka Nespaly vrátila prezidentské kanceláři peníze za obhajobu Miloše Zemana v jeho sporu se Zdeňkem Šarapatkou. Hrad Nespalu vyzval, aby mu peníze vrátil. Zhruba po roce totiž změnil původní názor, že prezidentovi má v této kauze platit advokáta veřejný rozpočet, protože Zeman v ní vystupuje jako hlava státu. Nespala vrácenou částku neupřesnil, ale mělo by jít o zhruba 150 tisíc korun.
 
Soudy, které se sporem mezi Šarapatkou a Zemanem zabývaly, nedaly podle Hradu jednoznačnou odpověď, zda šlo z pohledu prezidenta o soukromý spor, nebo ne. „Sice přiznaly, že v televizním pořadu po celou dobu vystupoval jako hlava státu, z čehož Kancelář prezidenta republiky dosud vycházela, ale zároveň uvedly, že výroku se dopustil jako soukromá osoba,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
 
Kvůli nejasnostem o postavení prezidenta Zemana v tomto sporu se podle Ovčáčka Hrad s advokátní kanceláří Marka Nespaly domluvil, že se peníze za zastupování vrátí. Podle dřívějších informací zaplatila Kancelář prezidenta republiky za právní služby ve sporu Zeman-Šarapatka nejméně 148 909 korun.
 
Mluvčí Ovčáček i advokát Nespala shodně potvrdili, že k vrácení peněz skutečně došlo. Zastoupení prezidenta republiky v poslední verzi sporu se Zdeňkem Šarapatkou nestálo státní rozpočet ani korunu,“ uvedl Nespala. To, že v účetnictví Kanceláře prezidenta republiky není za tento spor platba za zastupování Miloše Zemana, potvrdil také Hrad podle žádosti o svobodném přístupu k informacím.