Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Paroubek se pokusí o návrat, se spolkem Nespokojení chce do Evropského parlamentu

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek založil spolek Nespokojení, který by podle něj měl dát základ novému levicovému hnutí. Příští rok by se s ním chtěl zúčastnit voleb do Evropského parlamentu, případně i krajských voleb. K pokusu o návrat do politiky jej přivedla současná situace, kdy podle něj neexistuje žádná opravdu levicová strana.
 
Ke spolupráci chce Paroubek oslovit současné i bývalé členy levicových stran a jejich příznivce. “A nemusí to být jen sociální demokraté, ale mohou to být i komunisté, lidé ze Suverenity, Domova nebo Národních socialistů,” řekl bývalý šéf sociální demokracie.
 
Spolek Nespokojení bude nyní vytvářet pro nové politické hnutí krajské struktury. Angažovat by se v něm mohli podle Paroubka mimo jiné i někdejší úspěšní poslanci nebo hejtmani ze sociální demokracie. Koho chce oslovit, ale neuvedl. Spolek má dát základ novému levicovému hnutí, s nímž by se Paroubek v příštím roce rád zúčastnil voleb do Evropského parlamentu a možná i krajských voleb. „Pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025, myslím, že do těch by už měla vzniknout společná kandidátka z celé levice,“ prohlásil bývalý premiér. 
 
Paroubek byl dlouholetým sociálním demokratem, po neúspěchu u ČSSD v roce 2018 kandidoval jako nezávislý do Senátu v obvodu Ostrava – město, a to s podporou ostravských sociálních demokratů i tehdejšího předsedy strany Jana Hamáčka, ale neuspěl. V listopadu 2011 pak založil novou politickou stranu s názvem Národní socialisté – Levice 21. století, později zkráceně LEV 21. V loňském roce pak Paroubek vystoupil na protivládních demonstracích na Václavském náměstí.