Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vnitropolitický odbor nového prezidenta Petra Pavla povede politolog Tomáš Lebeda

Nastupující prezident Petr Pavel dnes informoval, že ředitelem vnitropolitického odboru Pražského hradu bude politolog z olomoucké univerzity a expert na volební systémy Tomáš Lebeda. Na starost bude mít sestavení týmu, který Pavlovi poskytne zázemí pro domácí politiku. Miloš Zeman během svého působení ve funkci tento odbor neměl.
 
Pavel svůj výběr zdůvodnil dlouhodobými zkušenostmi Lebedy ze sledování české politiky, jeho znalostmi všech podstatných aktérů, ale i schopností srozumitelně popsat a vysvětlit aktuální problémy na základě kvalitní práce s daty.
 
Lebeda v tiskové zprávě uvedl, že nový prezident by měl úřadu hlavy státu navrátit důstojnost a klást důraz na ústavní vymezení prezidentských pravomocí. Chtěl by mu pomoct v dosažení jeho cílů. “Na věci se díváme pohledem stejných hodnot a svou nezávislostí mi dává jistotu, že jeho doporučení nebudou ovlivněna osobními zájmy vybraných hráčů,” uvedl Pavel.
 
“Doufal jsem, že v prezidentských volbách zvítězí kandidát, který se bude snažit zmírňovat dlouhodobě rostoucí napětí ve společnosti a aktivně se zajímat o problémy běžných občanů. Zdá se mi, že by Petr Pavel mohl takovýmto prezidentem opravdu být. A když mne oslovil, řekl jsem si, že je to neopakovatelná šance, jak bych mohl svou prací k naplnění těchto cílů alespoň trochu pomoci,“ uvedl Lebeda.
 
Šestačtyřicetiletý Lebeda přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde také vede katedru politologie a evropských studií. Specializuje se na oblast voleb, volebních systémů a volebního chování. Odbor plánuje sestavit z lidí se zkušenostmi s politikou, kteří zároveň budou i hodnotově orientovaní. Přesnou skladbu a zaměření bude Lebeda řešit s prezidentem Pavlem v příštích dnech a týdnech.