Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě nového amerického velvyslance Bijana Sabeta

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal amerického velvyslance Bijana Sabeta s manželkou Lauren. Schůzka se odehrála devět dní potom, co Zeman od Sabeta převzal pověřovací listiny a ambasador tak začal oficiálně v Česku působit. O přijetí informoval bez dalších podrobností mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček na twitteru.

Sabet v České republice pobývá od 31. ledna. Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d’affaires Christy Agorová.

Sabet je jedním ze zakladatelů a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Velvyslanec dnes kromě setkání s prezidentem navštívil také hasičskou stanici v pražských Holešovicích, aby poděkoval členům týmu USAR (Urban Search and Rescue), kteří pomáhali po ničivém zemětřesení v tureckém městě Adiyaman. „Velvyslanec si pak v doprovodu ředitele prohlédl techniku, vybavení a prostory holešovické stanice,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.