Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář si nechal hradním autem dovézt stromky k novému domu, nezaplatil nic

Vedoucí kanceláře současného prezidenta republiky Vratislav Mynář si minulý rok nechal hradním nákladním vozem dovézt stromky do Osvětiman na Uherskohradišťsku, kde dokončuje nový dům, a podle zjištění novinářů za dopravu v hodnotě desítek tisíc nezaplatil ani korunu. Stromky dodala soukromá firma, která zhruba dva měsíce po dodání výsadby Mynářovi obdržela veřejnou zakázku za 3,1 milionu korun od Lesní správy Lány.

Z knihy jízd Správy Pražského hradu (SPH) vyplývá, že Mynář na začátku dubna 2022 poslal svého podřízeného vyzvednout dřeviny do Přerova nad Labem ležícího 40 kilometrů od Prahy. Auto se stromky pak jelo do Osvětiman celkem dvakrát, následně pak ještě část nákladu vracelo zpět dodavateli do Přerova, celkem tedy ujelo 1819 kilometrů.

Tehdejší ředitel SPH Ivo Velíšek přiznal, že „prezidentskou“ dopravu dřevin Mynář neuhradil. “Žádné faktury na tuto přepravu vystaveny nebyly. Mně dal zřizovatel pokyn a já ho splnil,” řekl Velíšek. Podle serveru by doprava při tržní ceně za pronájem stejného vozidla 30 korun za kilometr, stála Mynáře zhruba 55.000 korun. Velíška Mynář loni před koncem roku odvolal. Zdůvodnil to pochybnostmi, zda Správu Pražského hradu vedl dobře.

Dovážka stromků hradním autem není první zneužití prostředků Pražského hradu, na které letos novináři přišli. Na sjezdovku, kterou v Osvětimanech provozuje, si Mynář nechal kvůli rekonstrukci své restaurace z hlavního města přivézt party stan patřící Pražskému hradu. Reportérům tvrdil, že za zápůjčku i dopravu už zaplatil podřízeným fakturu, pak se ale ukázalo, že to udělat nemohl, protože Hrad ještě žádnou nevystavil, zjistili investigativní novináři se Seznam Zpráv.