Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad od března nabídne nové prohlídky, některé i do běžně nepřístupných míst

Správa Pražského hradu (SPH) od počátku března rozšíří možnosti prohlídky nejnavštěvovanější české památky i zámku Lány. Nabídne nové komentované prohlídky s průvodci i kurátory, lidé se s nimi dostanou do běžně nepřístupných objektů. Částečně se však změní i ceník, výše vstupného pro základní okruh na Pražském hradě ale zůstane stejná.
 
„Cena vstupného pro základní okruh na Pražském hradě se nemění. Vyšší náklady na provoz a inflace však nutí i Správu Pražského hradu hledat dodatečné zdroje finančních příjmů,“ vysvětlil ředitel SPH Jan Novák. Správa Hradu se chce podle Nováka více zaměřit na české občany, od 1. května tak spustí věrnostní program Klub přátel Pražského hradu, který bude zaměřen zejména na domácí návštěvníky. 
 
Základní návštěvnický okruh, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a katedrálu svatého Víta, bude i nadále stát 250 korun. Sdruženy budou expozice Příběh Pražského hradu a Obrazárna Pražského hradu do nového návštěvnického okruhu, základní vstupné do něj bude 200 korun. Dosud lístek na každou z nich zvlášť stál 150 korun.
 
SPH zavádí komentované prohlídky s průvodci či kurátory, u některých z nich bude kvůli památkové ochraně omezen počet návštěvníků. Lidé si tak budou moci v detailu prohlédnout třeba svatováclavskou kapli nebo královskou hrobku. Navštívit mohou i románské a gotické podlaží Starého královského paláce, jižní zahrady nebo třeba Dům sokolníka. Za komentované prohlídky s průvodci lidé zaplatí podle vybraného okruhu za dospělého od 200 do 600 korun. Jde o zcela novou příležitost navštívit mimořádná místa Pražského hradu, z nichž některá dosud nikdy nebyla přístupná veřejnosti,“ řekl Novák.