Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel má pochybnosti o plánovaném snížení důchodů, jako občan snížení nepodporuje

Zvolený prezident Petr Pavel na pondělní tiskové konferenci uvedl, že o plánovaném snížení valorizace důchodů má jako občan pochybnosti. Vzhledem k tomu, že do úřadu nastoupí až 9. března se vyvaroval jasného názoru a počká na další projednání předlohy. Platí to za předpokladu, že se vládní koalici podaří překonat opoziční obstrukce a prosadí změnu valorizace penzí. Musí s ní uspět nejenom ve Sněmovně, ale také u koaličních senátorů.

„Není nic zvláštního na tom, že i občan Petr Pavel má pochybnosti o některých aspektech navrhovaného opatření. Mezi ty aspekty patří jak možná retroaktivita, tak stav legislativní nouze, o tom není pochyb,“ řekl k chystanému omezení valorizace důchodů Pavel.

Průměrná starobní penze by se měla podle vládní předlohy v červnu zvednout o 760 korun, podle nynějších pravidel valorizace by to ale mělo být až o 1770 korun. Vláda chce ale šetřit a neprohlubovat zadlužení. Snížení chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Zvolený prezident zároveň zdůraznil, že problematiku konzultoval s řadou odborníků na ekonomii, finance či ústavní právo. Ti mají podle Pavla o retroaktivitě či stavu legislativní nouze také pochyby. „Vzhledem k tomu, že v úterý začíná legislativní proces, budu ho pozorně sledovat, abych k němu mohl zaujmout jasné stanovisko,“ řekl. S odborníky se bude scházet i nadále. Nelze tak do budoucna vyloučit, že obavy občana Pavla by se mohly proměnit ve veto prezidenta.