Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář musí opět vysvětlovat. Proč v lánské oboře střílel jeleny, daňky a muflony

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář sotva stihl vysvětlil, kde se vzal párty stan z Pražského hradu u jeho sjezdovky v Osvětimanech, a novináři už mají další otázky. Kancléř musí vysvětlovat, za jakých okolností v lánské oboře ulovil 11 kusů trofejní zvěře, tedy jeleny, daňky, muflony a siky za více než čtvrt milionu korun. Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) byl lov v rozporu s tehdejšími pravidly.
 
Podle zřizovací listiny je hlavní činností Lesní správy Lány zabezpečování služeb spojených s provozováním myslivosti, rybolovu a rekreace pro prezidenta a jeho hosty, případně ostatní ústavní činitele. Jinými slovy, na lov do obory je oprávněn zvát své hosty pouze prezident. Mynáře ale nezval Miloš Zeman, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, v minulosti mimo jiné odsouzený za korupci.
 
„Bezpoplatkové lovy nebyly uskutečněny na základě pozvání prezidenta republiky ani kancléře, ale uskutečnily se na základě pozvánek ředitele Lesní správy Lány,“ uvedl ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. „Účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ dodává NKÚ.
 
V průběhu dvou kontrolovaných let pozval Balák na lovy Mynáře a u příležitosti odchodu do důchodu také jednoho ze zaměstnanců obory. Mynář podle záznamů ulovil dva jeleny evropské, čtyři siky japonské, dva daňky skvrnité, dva muflony a jednoho srnce. Celkem jde o zvěř za téměř 258 000 korun. „Hodnota lovu zahrnuje zpravidla hodnotu druhu zvěře, cenu loveckého doprovodu, organizační poplatek a cenu za preparaci trofejí,“ uvedli kontroloři.