Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sklad alkoholu v Lánech byl nalezen prázdný, prezidentská kancelář podá trestní oznámení

Kancelář prezidenta republiky (KPR) na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu (SPH) podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. Na dnešní tiskové konferenci zástupci KPR uvedli, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu.

Nesrovnalosti byly podle oznámení prezidentské kanceláře nalezeny ve čtyřech oblastech. Podle zveřejněných informací se týkají opravy a stavebních úprav nemovitosti Vikárka, výběru a svozu peněz v hotovosti v areálu Pražského hradu, hospodaření se dřevem v areálech Pražského hradu a zámku Lány a pak nejasností ohledně skladu alkoholu na zámku Lány.

Sklad alkoholu v Lánech byl podle zjištění auditorů nalezen téměř prázdný. Kdo všechny zásoby vypil, je zatím záhadou. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat 20 lahví alkoholu měsíčně.

„Po začátku šetření se s částí chybějícího alkoholu přihlásil jeden ze zaměstnanců Správy Pražského hradu s tím, že na základě pokynu Ing. Javůrkové (bývalá správkyně zámku – pozn.) obhospodařoval neoficiální sklad alkoholu, bez jakékoliv hmotné odpovědnosti. Zároveň jiné zaměstnankyně odepisovaly na příkaz Ing. Javůrkové z oficiálního skladu měsíčně 20 lahví alkoholu údajně na protokolární účely. Aniž by tyto lahve s alkoholem někdy viděly a aniž by byl odepisovaný alkohol oficiálně využit,“ píše se vyjádření prezidentské kanceláře.