Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel zveřejnil svou lékařskou zprávu. Je zdravý, vitální a schopný vykonávat úřad

Nastupující prezident Petr Pavel dostál svému předvolebnímu slibu a podstoupil rozsáhlou lékařskou prohlídku, aby tak všechny utvrdil v tom, že je schopný vykonávat nový úřad. Její podrobné výsledky zveřejnil dnes na svých oficiálních stránkách. Z lékařské zprávy vyplývá, že Pavel je schopen ze zdravotního hlediska bez výjimek vykonávat všechny prezidentské povinnosti. Zprávu vyhotovil ošetřujícího lékař současného prezidenta, ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.
 
Zavoral ve zprávě Pavla označil za zdravého a vitálního 62letého muže. „Komplexní vyšetření prokázala, že zvolený prezident je ze zdravotního hlediska plně způsobilý k vykonávání služby včetně všech náležitých povinností bez jakýchkoliv výjimek,“ stojí v lékařské zprávě. Prevence provedená 21. 2. 2023 zahrnovala fyzikální vyšetření, laboratorní krevní testy a specializovaná interní a radiologická vyšetření. Veškeré výkony budoucí prezident absolvoval v Ústřední vojenské nemocnici.
 
„Vyšetření zahrnovala rentgenové vyšetření plic a srdce, elektrokardiografie [EKG] a echokardiografie [ECHO] srdce, angiologické vyšetření a sonografii břicha a prostaty,“ přiblížil preventivní výkony profesor Zavoral. K neduhům budoucího prezidenta patří podle lékařské zprávy vyšší hodnota koncentrace kyseliny močové a cholesterolu v krvi. Vyšetření objevila i aterosklerotický plát a potvrdila se hypercholesterolemie.
 
V minulosti podstoupil Petr Pavel několik operativních zákroků. V roce 1993 mu lékaři provedli operaci nosní přepážky. O pět let později, v roce 1998 podstoupil operativní výkon po úrazu, v jehož důsledku utrpěl frakturu bérce. Za sebou má budoucí prezident i kožní formu boreliózy či vymknutí kloubu palce levé ruky.