Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel ještě před inaugurací připustil, že podruhé na prezidenta kandidovat nebude

Prezident Petr Pavel se ještě ani nezabydlel na Pražském hradě, a v rozhovoru pro podcast Kecy a politika již připustil, že se zřejmě nebude o funkci hlavy státu ucházet podruhé. Domnívá se, že je rozumné, aby prezident strávil ve funkci jen jedno volební období. Ačkoli by podle Pavla bylo obecně dobré, aby prezident strávil ve funkci jen jedno volební období, domnívá se, že ústavně zakotvit tuto změnu by bylo velmi těžké.
 
Reagoval tak na dotaz moderátora, který se ptal, zda si je vědom toho, že čím déle někdo pobývá ve starém sídle českých králů, tím spolehlivěji u něj propukne dojem vlastní vyvolenosti „a začne mu strašit“. „Bráním se proti tomu několika způsoby. Jeden je ten, že si kolem sebe rád uchovávám lidi, kteří mě vždycky vrátí na zem, kdybych náhodou měl snahu se trochu vznést,“ odpověděl Pavel.
 
„Myslím, že by bylo rozumné, aby zrovna v takovéto funkci člověk trávil jedno volební období. Celkem logicky, když jsou dvě volební období, prezident může mít snahu v tom prvním se chovat tak, aby byl zvolen v druhém, a to druhé si užít. Já vím, že se to nemusí některým lidem líbit, ale já si myslím, že na to, vykonávat takovou funkci plnohodnotně na sto procent, je těch pět let až až,“ dodal budoucí prezident
 
Pavel složí slib ve čtvrtek na Hradě do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Předtím ho čeká společný oběd s Milošem Zemanem a Ivanou Zemanovou. Kolem 14:50 pak pozdraví občany z balkonu na III. nádvoří Pražského hradu, poté následuje položení květin u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, číše vína s hosty ve Španělském sále a koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru. Inaugurační den završí slavnostní bohoslužba Te Deum v kapli sv. Václava.