Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel nakonec souhlasí s vyhotovením oficiálního prezidentského portrétu

Prezident Petr Pavel změnil názor a nakonec souhlasí s vyhotovením svého oficiálního portrétu. Těsně po svém zvolení totiž při návštěvě Ústeckého kraje řekl, že nepovažuje za nezbytné, aby byl jeho portrét umístěn ve školních třídách. Uvedl, že původně neměl zájem ani o portréty ve třídách, ani o známky se svým portrétem. Když prý ale viděl, jakou nevoli to vzbudilo mezi občany, rozhodl se tomu dát „volný průběh“.

„Pan prezident svolil k tomu, že oficiální portrét se fotit bude,“ uvedla tisková mluvčí nového prezidenta Markéta Řeháková. Nebude ho ale podle ní zajišťovat agentura ČTK jako v minulosti. „Bude to naše vlastní produkce. Zatím ještě nemáme termín, projekt se připravuje, ale bude určitě brzy,“ doplnila.

Petr Pavel byl původně skeptický i vůči tradiční poštovní známce s podobiznou hlavy státu, i v tomto ale nakonec částečně ustoupil filatelistům i veřejnosti. O tom, že není nakloněn svému vyobrazení na poštovních známkách, promluvil poprvé hned den od svého zvolení. Tehdy řekl, že by radši na nich raději viděl například české hrady a zámky či tuzemské přírodní památky.

„Já jsem se chtěl bránit jakékoliv tendenci, která by mohla vypadat jako kult osobnosti. A mě všechny ty obrázky k tomu vedou. Na druhou stranu, když jsem viděl tu reakci veřejnosti, a to zdaleka nejen sběratelů známek, tak jsem si řekl, že by asi nebylo úplně od věci, v případě, že ten zájem skutečně bude, se domluvit třeba s Českou poštou na nějaké limitované sběratelské edici,“ připustil Pavel.