Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čínsky prezident Si Ťin-pching navštíví Rusko s mírovým plánem, volat bude i Zelenskému

Prezident Si Ťin-pching plánuje příští týden navštívit Rusko a osobně svému protějšku Vladimiru Putinovi přednést svůj mírový plán, který Peking již v únoru navrhl oběma válčícím stranám. Zároveň probíhá jednání o plánovaném on-line rozhovoru mezi čínským představitelem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.
 
Čína uvádí, že je připravena zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem, které vedou válku od loňské únorové invaze Ruska na Ukrajinu. K rusko-ukrajinskému konfiktu se Čína doposud oficiálně staví neutrálně – Peking odmítl ruský vpád na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil.
 
Setkání s Putinem a hovor se Zelenským podle odborníků odrážejí snahu Pekingu hrát aktivnější roli při zprostředkování ukončení války na Ukrajině. Čína a Rusko uzavřely partnerství „bez omezení“ v únoru 2022, když byl Putin na návštěvě Pekingu kvůli zahájení zimních olympijských her, týdny předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu.
 
Čína v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představila dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídla, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásila k principu “svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí”. Zelenskyj v reakci uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí.