Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr Rakušan plánuje odstranit kontroly u vstupů na Pražský hrad, rozhodne se v dubnu

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) plánuje odstranit policejní barikády u vstupů na Pražský hrad, které byly v reakci na teroristické útoky v Evropě zavedeny v létě 2016. Aktuálně prý probíhá vyhodnocení bezpečnostních opatření, výsledky by měly být hotovy letos v dubnu. Poté se rozhodne, v jaké formě budou kontroly návštěvníků pokračovat. Rakušan připustil, že by bezpečnostní rámy mohly být případně pouze na vybraných místech a prostor Hradu by byl monitorován.
 
“K tomu prověření opatření celou bezpečnostní komunitou, službami, policií, právě teď dochází. Výsledky by měly být v dubnu. S panem prezidentem jsme si hned na naší první schůzce řekli, že chápeme, že ten prostor nějak musí být kontrolován, ale musí to vypadat úplně jinak než teď,” řekl v rozhovoru pro Českou televizi Rakušan.
 
V jaké formě bude Hrad v budoucnu hlídán, bude podle Rakušana záležet na výsledcích prověřování a vzájemné dohodě. Ministr vnitra zároveň upozornil, že současné kontroly, kvůli kterým vznikají u vstupů na Pražský hrad dlouhé fronty, naopak představují velké bezpečnostní riziko. Lidé, kteří v nich stojí, by se totiž mohli stát terčem útoku. „Pojďme se bavit, jak tomuto zamezit,“ dodal Rakušan. Úkolem je prý nastavit opatření, která budou fungovat, ale nebudou tak masivní a nepříjemná pro návštěvníky.
 
O zrušení kontrol se začalo mluvit před něco více než jedním rokem. Tehdy byly bezpečnostní složky podle ministra změnám nakloněny. Situace se však změnila v momentě, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a rozpoutalo válku. Lidé tak stále musejí procházet detekčními rámy a policisté jim kontrolují i osobní zavazadla.