Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel navštíví v dubnu Ukrajinu, dohodl se na tom s prezidentem Zelenským

Prezident Petr Pavel se v dubnu vydá na návštěvu Ukrajiny. Dohodl se na tom při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle Pavlovy mluvčí Markéty Řehákové o telefonát požádal Zelenskyj a měl zájem o to, aby se hovor uskutečnil co nejdříve po čtvrteční inauguraci. Chtěl Pavlovi k nástupu do úřadu pogratulovat.

 

„Diskutovali spolu možnou návštěvu prezidenta Pavla na Ukrajině a dohodli se, že proběhne v dubnu. Tématem byla také podpora Ukrajiny ze strany České republiky na následující měsíce,“ uvedla mluvčí.

O telefonátu na Twitteru informoval také Zelenskyj, podle kterého prezidenti hovořili i o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci. „Nastínil jsem situaci na frontě a naše bezpečnostní potřeby,“ uvedl ukrajinský prezident.

Pavel při návštěvě Bratislavy uvedl, že je třeba v podpoře Ukrajiny vytrvat. „Pokud si někdo představuje, že když přestaneme Ukrajině dodávat zbraně, Rusko dosáhne prozření a nastane kompromis, je to naprostá iluze. Stačí se podívat do historie, do toho, jak Rusové vnímají svět,“ řekl Pavel v debatě se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Český prezident také na Slovensku poznamenal, že případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do Severoatlantické aliance. „Myslím, že členství Ukrajiny nebo kterékoli země v Evropské unii je možné vždycky lépe vysvětlit i těm, kteří tomu vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a ne vojenský. Určitě případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do NATO,“ domnívá se Pavel.