Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel zveřejnil plán na prvních 100 dnů ve funkci. Jmenuje ústavní soudce a navštíví kraje

Prezident Petr Pavel zveřejnil plán pro prvních sto dní ve funkci. Nominuje například první tři kandidáty na soudce Ústavního soudu ke schválení Senátem, svolá schůzky s politiky, představí tým poradců nebo zorganizuje kulatý stůl se zástupci odborné veřejnosti i občanské společnosti na téma kulturního otevírání Hradu. V plánu jsou také návštěvy krajů.

 

To, že zveřejní plán konkrétních cílů na prvních sto dní ve funkci, Pavel řekl v projevu po složení prezidentského slibu. „Když politici nastupují do funkce, často mluví o 100 dnech hájení. Předcházejí tím případné kritice za vlažný start. To by mně nebylo vlastní. Raději budu kritizován za příliš aktivní start,“ uvedl. „Po uplynutí této doby mě budete moci posuzovat podle výsledků, nikoli podle slov a slibů,“ uvedl prezident.

Plán je rozdělen do osmi oblastí. Jednou z nich je, že Pavel chce Hrad otevřít veřejnosti. „Bezpečnostní opatření uvolním v maximální míře, kterou policie umožní, tak aby odpovídala aktuálnímu hodnocení rizik,“ uvedl. Chce zorganizovat jednání ohledně kulturního otevírání prezidentského sídla. Také bude jednat s architekty a odborníky o revitalizaci prostor Hradu a jeho okolí, jmenuje také externího poradce.

Dalšími plány jsou státní návštěva všech sousedních zemí – dvě z nich už dokonce stihl navštívit (Slovensko, Polsko) a do Německa se chystá příští týden. Pokračovat chce i ve svých cestách do regionů. V prvních sto dnech navštíví Moravskoslezský kraj a také další dva kraje. Vytvoří tým odborníků pro vztahy s regiony, místními komunitami a občanskou společností.

Prezident také slíbil představit kompletní tým poradců pro oblasti ekonomiky, energetiky, důchodové reformy, ústavního práva, životního prostředí, sociální politiky a vzdělávání. Pavel chce usilovat i o zvyšování politické kultury a nastavit jasná pravidla pro fungování prezidentské kanceláře, kterou čekají organizační změny.