Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident Putin a čínský prezident Si Ťin-pching jednali v Moskvě, tématem byla Ukrajina

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes zahájil oficiální třídenní návštěvu Moskvy otevřeným jednáním se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ruský prezident projedná se svým čínským protějškem situaci na Ukrajině, čínský mírový plán a podá mu „vyčerpávající“ vysvětlení ruského pohledu na konflikt, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Oba státníci si v úvodu schůzky vyměňovali poklony a používali oslovení “přítel”. Putin pogratuloval svému čínskému protějšku k obhájení funkce ve volbách. Čínský lídr pak vyjádřil přesvědčení, že Putin taktéž napřesrok uspěje ve volbách, a prohlásil, že Rusko pod Putinovým vedením v posledních letech dosáhlo značných úspěchů.

Hlavní jednání prezidentů obou velmocí jsou plánována na úterý. Čínský prezident podle amerických analytiků patrně hodlá s Putinem a dalšími ruskými činiteli hovořit o schématech obcházení sankcí, která budou podporovat export čínského zboží do Ruska. Si Ťin-pching se také patrně pokusí vykreslit Čínu jako neutrální zemi, která by mohla zprostředkovat jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, domnívají se analytici.

Čína v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představila dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídla, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Rusko se podle Putina čínským mírovým návrhem zabývalo a je otevřené k jednání. „Podrobně jsme se seznámili s vašimi návrhy na vyřešení akutní krize na Ukrajině. Samozřejmě, že budeme mít možnost to probrat,“ sdělil Putin.