Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel má nový automobil. Škodovku nahradila prémiová limuzína BMW

Prezident Pavel v den svého zvolení 28. ledna odjížděl ze svého vítězného štábu policejním superbem opatřeným majáčkem. O několik dní později tím samým vozem přijel na první setkání do Lán za Milošem Zemanem. Na inauguraci na Pražském hradě už ovšem přicestoval luxusnějším vozem – konkrétně nejvyšší řadou 7 od německé automobilky BMW. „Bavoráka“ si ale nevybíral sám, volbu auta nechal na ochranné službě.

Není zřejmě pochyb, že Petr Pavel by jako zarytý motorkář preferoval pro státní cesty jednostopý dopravní prostředek s burácejícím motorem pod sedadlem, bezpečnostní požadavky prezidentské ochranky jsou ale přísné. Petr Pavel už dříve řekl, že bude jezdit auty, která určí policie. Sám konkrétní preference coby zapálený motorkář neměl. Jako reprezentační vozy má tak v současné době automobily Škoda Superb, Škoda Kodiaq a zmiňované BMW 7.

O konkrétních specifikacích vozů jako jsou typy motoru a podobně už se podrobnosti nesdělují. „Útvar pro ochranu prezidenta České republiky má pro chráněné osoby k dispozici různé druhy vozidel, které se přizpůsobují dle programu chráněné osoby,“ uvedlo Policejní prezidium ČR. „Z taktických důvodů nicméně nebudou sdělovány další podrobnosti k daným vozidlům,“ dodala mluvčí prezidia Irena Pilařová.

První český prezident Václav Havel začínal v Renaultu 21, později jezdil BMW či mercedesem. Jeho nástupce Václav Klaus pak využíval například limuzínu značky Audi či Škodu Superb. Vozy tuzemské automobilky využíval i prezident Miloš Zeman. Kromě škodovek hlavy státu využívaly například automobily značek Praga, Tatra, ale i vozy sovětské provenience ZIL či GAZ.